Saturday, June 22, 2024

Davido and Tems win big at NAACP Image Awards 2024: See full winners list

Must Read

Singers Davido and Tems have been the massive winners for Nigeria on the not too long ago concluded NAACP Picture Awards 2024 following the official affirmation and announcement of all winners on the night time.

The NAACP Picture Awards 2024, which was held on Saturday, March 16, noticed among the largest names go house with awards in prime classes on the night time. Nigerian singers Davido and Tems each bagged an award every in numerous classes on the night time.

Here’s a full record of winners on the NAACP Picture Awads 2024:

ENTERTAINER OF THE YEAR

  • Colman Domingo
  • Fantasia Barrino
  • Halle Bailey
  • Keke Palmer
  • Usher – WINNER

Excellent Movement Image 

  • American Fiction
  • Origin
  • Rustin
  • The Colour Purple – WINNER
  • They Cloned Tyrone

Excellent Actor in a Movement Image 

  • Colman Domingo – Rustin – WINNER
  • Denzel Washington – The Equalizer 3
  • Jamie Foxx – The Burial
  • Jeffrey Wright – American Fiction
  • John Boyega – They Cloned Tyrone

Excellent Actress in a Movement Image 

  • Aunjanue Ellis–Taylor – Origin
  • Fantasia Barrino – The Colour Purple – WINNERusi
  • Halle Bailey – The Little Mermaid
  • Teyana Taylor – A Thousand And One
  • Yara Shahidi – Sitting in Bars with Cake

Excellent Supporting Actor in a Movement Image 

  • Colman Domingo – The Colour Purple – WINNER
  • Corey Hawkins – The Colour Purple
  • Glynn Turman – Rustin
  • Jamie Foxx – They Cloned Tyrone
  • Sterling Ok. Brown – American Fiction

Excellent Supporting Actress in a Movement Image 

  • Danielle Brooks – The Colour Purple
  • Da’Vine Pleasure Randolph – The Holdovers
  • Erika Alexander – American Fiction
  • Halle Bailey – The Colour Purple
  • Taraji P. Henson – The Colour Purple – WINNER

Excellent Impartial Movement Image 

  • Again on the Strip
  • Brother – WINNER
  • Story Ave
  • Sweetwater
  • The Offended Black Woman and Her Monster

Excellent Worldwide Movement Image 

  • Anatomy of a Fall
  • Brother – WINNER
  • Mami Wata
  • Rye Lane
  • Society of the Snow

Excellent Breakthrough Efficiency in a Movement Image 

  • Aaron Pierre – Brother
  • Laya DeLeon Hayes – The Offended Black Woman and Her Monster
  • Mila Davis–Kent – Creed III
  • Phylicia Pearl Mpasi – The Colour Purple – WINNER
  • Teyana Taylor – A Thousand And One

Excellent Ensemble Solid in a Movement Image 

  • American Fiction
  • Rustin
  • The Blackening
  • The Colour Purple – WINNER
  • They Cloned Tyrone

Excellent Animated Movement Image 

  • Elemental
  • Lil’ Ruby
  • Spider–Man: Throughout the Spider–Verse – WINNER
  • Teenage Mutant Ninja Turtles: Mutant Mayhem
  • Want

Excellent Character Voice–Over Efficiency (Movement Image) 

  • Ariana DeBose – Want
  • Brian Tyree Henry – Spider–Man: Throughout the Spider–Verse
  • Daniel Kaluuya – Spider–Man: Throughout the Spider–Verse
  • Issa Rae – Spider–Man: Throughout the Spider–Verse – WINNER
  • Shameik Moore – Spider–Man: Throughout the Spider–Verse

Excellent Quick–Kind (Stay Motion) 

  • Flower
  • Gaps
  • Lucille
  • Rocky Street on Channel Three
  • The After – WINNER

Excellent Quick–Kind (Animated) 

  • Blueberry
  • Bridges
  • Burning Rubber
  • Ego’ Curse
  • Lil’ Ruby – WINNER

Excellent Breakthrough Inventive (Movement Image) 

  • A.V. Rockwell – A Thousand and One
  • Blitz Bazawule – The Colour Purple – WINNER
  • Selection Skinner – A New Life
  • Dewayne Perkins – The Blackening
  • Juel Taylor – They Cloned Tyrone

Excellent Youth Efficiency in a Movement Image

  • Aaron Kingsley Adetola – A Thousand And One
  • Aven Courtnery – A Thousand And One
  • Calah Lane – Wonka
  • Lennox Simms – Origin
  • Mila Davis–Kent – Creed III – WINNER

Excellent Cinematography in a Characteristic Movie

  • C. Kim Miles, Julia Liu, Clair Popkin – STILL: A Michael J. Fox Film
  • Eric Ok. Yue – A Thousand and One – WINNER
  • Man Godfree – Brother
  • Ken Seng – They Cloned Tyrone
  • Paul Yee – Pleasure Journey

TELEVISION + STREAMING CATEGORIES 

Excellent Comedy Collection 

  • Abbott Elementary – WINNER
  • Harlem
  • Survival of the Thickest
  • The Neighborhood
  • UnPrisoned

Excellent Actor in a Comedy Collection 

  • Cedric The Entertainer – The Neighborhood
  • Delroy Lindo – UnPrisoned
  • Dulé Hill – The Surprise Years
  • Mike Epps – The Upshaws – WINNER
  • Tone Bell – Survival of the Thickest

Excellent Actress in a Comedy Collection 

  • Kerry Washington – UnPrisoned
  • Meagan Good – Harlem
  • Michelle Buteau – Survival of the Thickest
  • Quinta Brunson – Abbott Elementary – WINNER
  • Tichina Arnold – The Neighborhood

Excellent Supporting Actor in a Comedy Collection 

  • Kenan Thompson – Saturday Evening Stay
  • Roy Wooden Jr. – The Each day Present
  • Tyler Lepley – Harlem
  • Tyler James Williams – Abbott Elementary
  • William Stanford Davis – Abbott Elementary – WINNER

Excellent Supporting Actress in a Comedy Collection 

  • Ayo Edebiri – The Bear – WINNER
  • Ego Nwodim – Saturday Evening Stay
  • Janelle James – Abbott Elementary
  • Sheryl Lee Ralph – Abbott Elementary
  • Shoniqua Shandai – Harlem

Excellent Drama Collection 

  • Bel–Air
  • Black Cake
  • Discovered
  • Queen Charlotte: A Bridgerton Story – WINNER
  • Snowfall

Excellent Actor in a Drama Collection 

  • Damson Idris – Snowfall – WINNER
  • Forest Whitaker – Godfather of Harlem
  • Idris Elba – Hijack
  • Jabari Banks – Bel–Air
  • Jesse L. Martin – The Irrational

Excellent Actress in a Drama Collection 

  • Angela Bassett – 9–1–1
  • India Ria Amarteifio – Queen Charlotte: A Bridgerton Story – WIN
  • Octavia Spencer – Reality Be Instructed
  • Queen Latifah – The Equalizer
  • Zoe Saldaña – Particular Ops: Lioness

Excellent Supporting Actor in a Drama Collection 

  • Adrian Holmes – Bel–Air – WINNER
  • Amin Joseph – Snowfall
  • Giancarlo Esposito – Godfather of Harlem
  • LaRoyce Hawkins – Chicago PD
  • Wendell Pierce – Tom Clancy’s Jack Ryan

Excellent Supporting Actress in a Drama Collection 

  • Adjoa Andoh – Queen Charlotte: A Bridgerton Story
  • Arsema Thomas – Queen Charlotte: A Bridgerton Story
  • Golda Rosheuvel – Queen Charlotte: A Bridgerton Story
  • Gail Bean – Snowfall – WINNER
  • Nicole Beharie – The Morning Present

Excellent Tv Film, Restricted–Collection or Dramatic Particular 

  • Black Woman Lacking
  • First Woman of BMF: The Tonesa Welch Story
  • Heist 88
  • Lawmen: Bass Reeves
  • Swarm – WINNER

Excellent Actor in a Tv Film, Restricted–Collection or Dramatic Particular 

  • Brian Tyree Henry – Class of 09
  • Courtney B. Vance – Heist 88
  • Keith Powers – The Excellent Discover – WINNER
  • Lance Reddick – The Caine Mutiny Court docket–Martial
  • Samuel L. Jackson – Secret Invasion

Excellent Actress in a Tv Film, Restricted–Collection or Dramatic Particular 

  • Ali Wong – Beef
  • Chlöe Bailey – Reward This – WINNER
  • Dominique Fishback – Swarm
  • Gabrielle Union – The Excellent Discover
  • Meagan Good – Shopping for Again My Daughter

Excellent Supporting Actor in a Tv Film, Restricted–Collection or Dramatic Particular 

  • Carl Anthony Payne II – Binged to Loss of life
  • Damon Wayans – Cinnamon
  • Damson Idris – Swarm
  • Don Cheadle – Secret Invasion – WINNER
  • Jharrel Jerome – Full Circle

Excellent Supporting Actress in a Tv Film, Restricted–Collection or Dramatic Particular 

  • Aja Naomi King – Classes in Chemistry
  • CCH Pounder – Full Circle
  • Micheala Jaé Rodriguez – American Horror Story: Delicate
  • Phylicia Rashad – Heaven Down Right here – WINNER
  • Tisha Campbell – Each Breath She Takes

Excellent Information/Data (Collection or Particular) 

  • 20/20 – Kerry Washington: Thicker Than Water – A Dialog with Robin Roberts – WINNER
  • The 1619 Undertaking
  • theGrio with Marc Lamont Hill 
  • The Reidout
  • Into America 

Excellent Discuss Collection

  • Hart to Coronary heart 
  • Sherri
  • Tamron Corridor 
  • The Jennifer Hudson Present – WINNER
  • Turning the Tables with Robin Roberts

Excellent Actuality Program, Actuality Competitors or Sport Present (Collection)

  • America’s Received Expertise
  • Barbecue Showdown
  • Superstar Household Feud
  • Critter Fixers: Nation Vets
  • Wild ‘N Out – WINNER

Excellent Selection Present (Collection or Particular) 

  • A Black Woman Sketch Present – WINNER
  • A Grammy Salute to 50 Years of Hip–Hop 
  • Chris Rock: Selective Outrage
  • My Title is Mo’Nique
  • Wanda Sykes: I am An Entertainer

Excellent Youngsters’s Program

  • Ada Twist, Scientist
  • Alma’s Manner
  • Craig of the Creek
  • Gracie’s Nook – WINNER
  • My Dad The Bounty Hunter

Excellent Efficiency by a Youth (Collection, Particular, Tv Film or Restricted–Collection)

  • Alaya Excessive – That Woman Lay Lay
  • Elisha “EJ” Williams – The Surprise Years
  • Jalyn Corridor – The Crossover
  • Keivonn Woodard – The Final of Us
  • Leah Sava Jeffries – Percy Jackson and the Olympians – WINNER

Excellent Host in a Discuss or Information/Data (Collection or Particular) – Particular person or Ensemble

  • Bomani Jones – Sport Concept with Bomani Jones
  • Pleasure Reid – The Reidout
  • Sherri Shepherd – Sherri – WINNER
  • Tamron Corridor – Tamron Corridor
  • Whoopi Goldberg, Pleasure Behar, Sunny Hostin, Sara Haines, Ana Navarro,
  • Alyssa Farah Griffin – The View

Excellent Host in a Actuality/Actuality Competitors, Sport Present or Selection (Collection or Particular) – Particular person or Ensemble

  • Anthony Anderson, Cedric The Entertainer – Kings of BBQ
  • DC Younger Fly – Superstar Squares – WINNER
  • Nick Cannon – The Masked Singer
  • RuPaul Charles – RuPaul’s Drag Race
  • Steve Harvey – Superstar Household Feud

Excellent Visitor Efficiency

  • Ayo Edebiri – Abbott Elementary
  • Garcelle Beauvais – Survival of the Thickest
  • Giancarlo Esposito – The Mandalorian
  • Michael B. Jordan – Saturday Evening Stay – WINNER
  • Roy Wooden, Jr. – The Each day Present

Excellent Animated Collection

  • Huge Mouth
  • Gracie’s Nook
  • Marvel’s Spidey & His Wonderful Mates
  • The Proud Household: Louder and Prouder – WINNER
  • Younger Love

Excellent Character Voice–Over Efficiency (Tv) 

  • Cree Summer season – Rugrats
  • Issa Rae – Younger Love
  • Keke Palmer – The Proud Household: Louder and Prouder
  • Kyla Pratt – The Proud Household: Louder and Prouder – WINNER
  • Scott Mescudi – Younger Love

Excellent Efficiency in a Quick-Kind Collection

  • Jessica Mikayla – Disney Launchpad Season 2
  • Kevin Hart – Die Hart 2: Die Harter
  • Leslie Jones – After the Minimize–The Each day Present – WINNER
  • Nathalie Emmanuel – Die Hart 2: Die Harter 
  • Seth Carr – Disney Launchpad Season 2 

Excellent Quick-Kind Collection – Comedy or Drama

  • After the Minimize
  • Die Hart 2: Die Harter
  • Disney Launchpad Season 2
  • Doggyland – WINNER
  • I Am Groot

Excellent Quick-Kind Collection – Actuality/Nonfiction

  • Did You Know?
  • I Was A Soul Prepare Dancer – WINNER
  • Mama Mann’s Kitchen
  • Ritual
  • RuPaul’s Drag Race 

Excellent Breakthrough Inventive (Tv) 

  • Adjani Salmon – Dreaming While Black
  • Kale Futterman – Ginny & Georgia
  • Michelle Buteau – Survival of the Thickest – WINNER
  • Thara Popoola – Intercourse Schooling
  • Troy Hunter – Intercourse Schooling

RECORDING CATEGORIES 

Excellent New Artist

  • FLO
  • Jordan Ward
  • Leon Thomas
  • October London
  • Victoria Monét – WINNER

Excellent Male Artist

  • Burna Boy 
  • Chris Brown
  • Davido
  • Jon Batiste
  • Usher – WINNER

Excellent Feminine Artist

  • Ari Lennox
  • H.E.R. – WINNER
  • Janelle Monáe
  • Tems 
  • Victoria Monét

Excellent Gospel/Christian Album

  • All Yours – Kierra Sheard
  • Father’s Day – Kirk Franklin – WINNER
  • Not possible – Pastor Mike, Jr. 
  • My Reality – Jonathan McReynolds
  • The Maverick Manner Full – Maverick Metropolis Music

Excellent Worldwide Tune

  • “Amapiano” – Asake feat. Olamide 
  • “Metropolis Boys” – Burna Boy 
  • “Me & U” – Tems – WINNER
  • “Individuals” – Libianca feat. Ayra Starr & Omah Lay 
  • “Unavailable” – Davido 

Excellent Music Video/Visible Album

  • “Boyfriend” – Usher 
  • “Cobra” – Megan Thee Stallion
  • “How We Roll” – Ciara
  • “On My Mama” – Victoria Monét
  • “Sensational” – Chris Brown feat. Davido & Lojay – WINNER

Excellent Album

  • Clear 2: Smooth Life – Summer season Walker
  • For All The Canines – Drake
  • I Instructed Them… – Burna Boy
  • Jaguar II – Victoria Monét – WINNER
  • The Age of Pleasure – Janelle Monáe

Excellent Soundtrack/Compilation Album

  • Creed III: The Soundtrack
  • Godfather of Harlem: Season 3 (Unique Collection Soundtrack)
  • Metro Boomin Presents Spider–Man: Throughout the Spider–Verse (Soundtrack From and Impressed by the Movement Image/Deluxe Version)
  • The Colour Purple–Unique Movement Image Soundtrack – WINNER
  • The Little Mermaid Unique Movement Image Soundtrack 

Excellent Gospel/Christian Tune

  • “All Issues” – Kirk Franklin 
  • “All Yours” – Kierra Sheard feat. Anthony Brown – WINNER
  • “In The Room” – Maverick Metropolis Music 
  • “It is Working” – Todd Dulaney 
  • “JOY (Unspeakable) – Voices of Hearth feat. Pharrell Williams

Excellent Jazz Album

  • Model New Life – Brandee Youthful – WINNER
  • Melusine – Cécile McLorin Salvant
  • Who Are You When No One is Watching? – Braxton Prepare dinner
  • Phoenix – Lakecia Benjamin
  • Reality Be Instructed – Angie Wells

Excellent Soul/R&B Tune

  • “Again To Your Place” – October London
  • “Good Good” – Usher feat. 21 Savage x Summer season Walker
  • “ICU Remix” – Coco Jones feat. Justin Timberlake – WINNER
  • “On My Mama” – Victoria Monét
  • “Lipstick Lover” – Janelle Monáe

Excellent Hip-Hop/Rap Tune

  • “All My Life” – Lil Durk feat. J. Cole
  • “Blue Eyes” – Vic Mensa
  • “Cobra” – Megan Thee Stallion – WINNER
  • “Palisades, CA” – Larry June & The Alchemist
  • “Sittin’ On High of the World” – Burna Boy & 21 Savage 

Excellent Duo, Group or Collaboration (Conventional)

  • Ciara feat. Chris Brown – “How We Roll” – WINNER
  • Coco Jones feat. Justin Timberlake – “ICU Remix” 
  • Dreamville, Bas & Black Sherif feat. Kel–P – “Creed III: Soundtrack”
  • Karen Clark Sheard, Hezekiah Walker, Kierra Sheard – “God Is Good” 
  • Voices of Hearth – “Pleasure (Unspeakable)”

Excellent Unique Rating for TV/Movie

  • American Fiction – Laura Karpman
  • Rustin – Branford Marsalis
  • The Colour Purple – Kris Bowers
  • The Different Black Woman – EmmoLei Sankofa
  • Transformers: Rise of the Beasts – Jongnic Bontemps – WINNER

DOCUMENTARY CATEGORIES 

Excellent Documentary (Movie)

  • American Symphony
  • Quick Desires 
  • Invisible Magnificence – WINNER
  • Little Richard: I Am Every little thing
  • Stamped from the Starting

Excellent Documentary (Tv)

  • American Expertise
  • Expensive Mama
  • Excessive on the Hog: How African American Delicacies Remodeled America – WINNER
  • Kevin Hart & Chris Rock: Headliners Solely
  • Girls First: A Story of Ladies in Hip–Hop 

Excellent Quick-Kind Documentary

  • Alive in Bronze: Huey P. Newton
  • Birthing a Nation: The Resistance of Mary Gaffney
  • Black Ladies Play: The Story of Hand Video games – WINNER
  • Freshwater
  • Ifine: Magnificence 

WRITING CATEGORIES

Excellent Writing in a Comedy Collection

  • Ava Coleman – Abbott Elementary
  • Brittani Nichols – Abbott Elementary
  • Donald Glover, Janine Nabers – Swarm
  • Michelle Buteau – Survival of the Thickest
  • Norman Vance, Jr. – Saturdays – WINNER

Excellent Writing in a Drama Collection

  • Carla Banks–Waddles – Bel–Air – WINNER
  • Lee Sung Jin – BEEF
  • Marissa Jo Cerar – Black Cake 
  • Nkechi Okoro Carroll – Discovered
  • Shonda Rhimes – Queen Charlotte: A Bridgerton Story

Excellent Writing in a Tv Film or Particular

  • Dwayne Johnson–Cochran – Heist 88 – WINNER
  • Frank E. Flowers, Tony Rettenmaier, Juel Taylor – Taking pictures Stars
  • Marlon Wayans – Marlon Wayans: God Loves Me
  • Sam Jay – Sam Jay: Salute Me or Shoot Me
  • Tina Gordon, Brandon Broussard, Hudson Obayuwana, Jana Savage, Camilla Blackett – Reward This 

Excellent Writing in a Movement Image

  • A.V. Rockwell – A Thousand and One
  • Wire Jefferson – American Fiction – WINNER
  • Juel Taylor, Tony Rettenmaier – They Cloned Tyrone 
  • Maggie Betts, Doug Wright – The Burial 
  • Marcus Gardley – The Colour Purple

DIRECTING CATEGORIES 

Excellent Directing in a Comedy Collection

  • Amy Aniobi – Survival of the Thickest
  • Donald Glover – Swarm
  • Neema Barnette – Grand Crew – WINNER
  • Numa Perrier – UnPrisoned
  • Robbie Countryman – The Upshaws 

Excellent Directing in a Drama Collection

  • Alonso Alvarez–Barreda – Snowfall
  • Amin Joseph – Snowfall
  • Carl Seaton – Godfather of Harlem
  • Daybreak Wilkinson – Energy Ebook II: Ghost – WINNER
  • Geary McLeod – Energy Ebook II: Ghost 

Excellent Directing in a Tv Film or Particular

  • Bryian Keith Montgomery Jr. – Cinnamon
  • Chris Robinson – Taking pictures Stars – WINNER
  • Keke Palmer – Huge Boss 
  • Numa Perrier – The Excellent Discover
  • Vivica A. Fox – First Woman of BMF: The Tonesa Welch Story 

Excellent Directing in a Movement Image

  • Antoine Fuqua – The Equalizer 3 
  • Ava DuVernay – Origin – WINNER
  • George C. Wolfe – Rustin
  • Juel Taylor – They Cloned Tyrone
  • Michael B. Jordan – Creed III 

Excellent Directing in a Documentary (Tv or Movement Image)

  • Allen Hughes – Expensive Mama – WINNER
  • Bethann Hardison, Frédéric Tcheng – Invisible Magnificence 
  • Dave Wooley, David Heilbroner – Dionne Warwick: Don’t Make Me Over 
  • Lisa Cortés – Little Richard: I Am Every little thing 
  • Roger Ross Williams – Stamped from the Starting

LITERARY CATEGORIES 

Excellent Literary Work – Fiction

  • Every little thing Is Not Sufficient – Lola Akinmade Åkerström
  • Household Lore – Elizabeth Acevedo – WINNER
  • Home of Eve – Sadeqa Johnson
  • Let Us Descend – Jesmyn Ward
  • The Heaven and Earth Grocery Retailer – James McBride

Excellent Literary Work – Nonfiction

  • Black AF Historical past: The Un–Whitewashed Story of America – Michael
  • Harriot
  • BLK ART: The Audacious Legacy of Black Artists and Fashions in Western Artwork – Zaria Ware
  • Iconic House: Interiors, Recommendation, and Tales from 50 Wonderful Black Designers – Black Inside Designers and June Reese
  • The Artwork of Ruth E. Carter – Ruth E. Carter (Foreword by Danai Gurira)
  • The New Brownies’ Ebook: A Love Letter to Black Households – Karida L. Brown, Charly Palmer – WINNER

Excellent Literary Work – Debut Creator

  • And Then He Sang a Lullaby – Ani Kayode Somtochukwu
  • Coleman Hill: A Novel – Kim Coleman Foote
  • Rootless – Krystle Zara Appiah – WINNER
  • The Black Pleasure Undertaking – Kleaver Cruz 
  • The God of Good Seems – Breanne McIvor 

Excellent Literary Work – Biography/Autobiography

  • Love and Justice: A Story of Triumph on Two Totally different Courts – Maya Moore Irons
  • Fortunate Me: A Memoir of Altering the Odds – Wealthy Paul
  • Nothing Is Lacking – Nicole Walters
  • Our Secret Society: Mollie Moon and the Glamour, Cash, and Energy Behind the Civil Rights Motion – Dr. Tanisha C. Ford – WINNER
  • Straight Shooter: A Memoir of Second Possibilities and First Takes – Stephen A. Smith 

Excellent Literary Work – Tutorial

  • Badass Vegan: Gas Your Physique, Ph*ck the System, and Stay Your Life Proper – John Lewis
  • On a regular basis Grand: Soulful Recipes for Celebrating Life’s Huge and Small Moments – Jocelyn Delk Adams, Olga Massov
  • Flower Love: Lush Floral Preparations for the Coronary heart and House – Kristen Griffith–VanderYacht
  • Traditionally Black Phrases: From “I Ain’t One in all Your Lil’ Mates” to “Who All Gon” Be There?” – Jarett Hill, Tre’vell Anderson – WINNER
  • Livable Luxe – Brigette Romanek

Excellent Literary Work – Poetry

  • Above Floor – Clint Smith
  • So to Converse – Terrance Hayes
  • instantly we – Evie Shockley – WINNER
  • The Ferguson Report: An Erasure – Nicole Sealey
  • Why Fathers Cry at Evening – Kwame Alexander 

Excellent Literary Work – Youngsters

  • CROWNED: Magical People and Fairy Tales from the Diaspora – Kahran Bethencourt – WINNER
  • How Do You Spell Unfair?: MacNolia Cox and the Nationwide Spelling Bee –Carole Boston Weathorford, Frank Morrison
  • I Completely, Positively Love My Spots – Lid’ya C. Rivera, Nina Mata
  • Is This Love? – Cedella Marley, Alea Marley
  • Like Lava In My Veins – Derrick Barnes, Shawn Martinbrough 

Excellent Literary Work – Youth/Teenagers

  • Adia Kelbara and the Circle of Shamans – Isi Hendrix
  • Eb & Stream – Kelly J. Baptist
  • Everybody’s Considering It – Aleema Omotoni – WINNER
  • Fatima Tate Takes the Cake – Khadijah VanBrakle 
  • Friday I am in Love – Camryn Garrett 

Excellent Graphic Novel

  • Curlfriends: New in City – Sharee Miller
  • Ms Davis: A Graphic Biography – Sybille Titeux de la Croix, Wonderful Améziane 
  • Queenie: Godmother of Harlem – Aurelie Levy, Elizabeth Colomba
  • Stamped from the Starting: A Graphic Historical past of Racist Concepts in America – Dr. Ibram X Kendi, Joel Christian Gill
  • The Discuss – Darrin Bell – WINNER

PODCAST CATEGORIES

Excellent Information and Data Podcast

  • #SundayCivics 
  • Going Wild with Dr. Rae Wynn–Grant
  • Holding Court docket with Eboni Ok. Williams – WINNER
  • Into America with Trymaine Lee
  • The Task with Audie Cornish

Excellent Life-style/Self-Assist Podcast

  • Black Cash Tree – WINNER
  • Chile, Please 
  • Is This Going To Trigger An Argument 
  • The Laverne Cox Present
  • The Mild

Excellent Society and Tradition Podcast

  • Increased Studying with Van Lathan and Rachel Lindsay
  • Jill Scott Presents: J.ailing the Podcast
  • Extra Than That with Gia Peppers
  • The 85 South Present with Karlous Miller, DC Younger Fly and Chico Bean – WINNER
  • The Bakari Sellers Podcast

Excellent Arts and Leisure Podcast

  • All of the Smoke 
  • Child, That is Keke Palmer
  • Being Black: The 80s
  • Right here’s The Factor – WINNER
  • Nightcap with Unc and Ocho

Excellent Scripted Collection Podcast

  • Crimson Hearts Collide 
  • Small Victories 
  • TwentyOne 21: A Black AF Scripted Audio Comedy
  • Whose Wonderful Life? 
  • Sure We Hashish – WINNER

Excellent Podcast – Restricted Collection/Quick-Kind

  • I Am Story 
  • Official Ignorance: The Loss of life in Custody Podcast 
  • Reclaimed: the Forgotten League
  • The Best Day: The Epic Story Behind Hip–Hop’s Most Iconic {Photograph} 
  • Wakanda Eternally: The Official Black Panther Podcast  – WINNER

COSTUME DESIGN, MAKE–UP & HAIRSTYLING CATEGORIES 

Excellent Costume Design (Tv or Movie)

  • Charlese Antoinette Jones – Air 
  • Dierdra Elizabeth Govan –I’m A Virgo
  • Toni–Leslie James, Josh Quinn –Rustin 
  • Francine Jamison–Tanchuck –The Colour Purple – WINNER
  • Marci Rodgers, Richard Gross, Paul A. Simmons Jr. – Taking pictures Stars

Excellent Make-up (Tv or Movie)

  • Cole Patterson, Fabiola Mercado – Bel–Air
  • Miho Suzuki –Classes in Chemistry 
  • Beverly Jo Pryor, Eric Pagdin, Quintessence Patterson –Rustin
  • Carol Rasheed, Saisha Beecham, Ngozi Olandu Younger, Manny Davila, Milene Melendez –The Colour Purple – WINNER
  • Denise Pugh–Ruiz –UnPrisoned

Excellent Hairstyling (Tv or Movie) 

  • Shavonne Brown – A Black Woman Sketch Present 
  • Carla Joi Farmer – Air
  • Elizabeth Robinson – Creed III 
  • Melissa “Missy” Forney, Sterfon Demings – A Black Woman Sketch Present
  • Lawrence Davis, Tym Wallace, Andrea Mona Bowen, Angela Renae Dyson, Jorge Benitez Villalobos – The Colour Purple – WINNER

Excellent Stunt Ensemble (TV or Movie)

  • Creed III – WINNER
  • The Continental: From the World of John Wick
  • They Cloned Tyrone 
  • Titans
  • Warrior 

OUTSTANDING SOCIAL MEDIA PERSONALITY OF THE YEAR NOMINEES 

  • Angel Laketa Moore – WINNER
  • Druski
  • Keith Lee
  • Lynae Vanee
  • Terrell Grice

Get updates as they drop through Twitter and Facebook

- Advertisement -spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img
Latest News

Watch Simi & Falz’s Hilarious “Borrow Me Your Baby” Video

Simi’s upbeat new single, “Borrow Me Your Child,” that includes rapper Falz, will get an accompanying music video. The...
- Advertisement -spot_img

More Articles Like This

- Advertisement -spot_img